Czym jest fizykoterapia
Fizykoterapia to grupa metod i zabiegów stosowanych w leczeniu i rehabilitacji, które wykorzystują
do stymulacji organizmu pacjenta czynniki fizyczne (w nomenklaturze międzynarodowej czynniki elektrofizjologiczne). To, zgodnie z definicją WPCT (Światowej Konfederacji Fizjoterapii), stosowanie elektrofizjologicznych oraz biofizycznych rodzajów energii do leczenia i zapobiegania, a także oceny uszkodzeń i przeszkód ograniczających aktywność i uczestnictwo w życiu społecznym. Nadrzędnym celem jest utrzymanie i optymalizacja stanu zdrowia pacjenta.
Pojęcie fizykoterapii często uważane jest jako tożsame z fizjoterapią i nazwy te stosowane są zamiennie. To błąd, gdyż fizjoterapia jest znacznie szerszą dziedziną, a fizykoterapia i zabiegi fizykoterapeutyczne stanowią tylko jej część.
Do czynników fizycznych (fizykalnych) wykorzystywanych w fizykoterapii należą, między innymi, prą stały i zmienny wykorzystywane w elektroterapii, pole elektromagnetyczne, pole magnetyczne (magnetoterapia), dźwięk (ultrasonoterapia, fala uderzeniowa), światło (laseroterapia, światłolecznictwo), czy też temperatura (krioterapia, ciepłolecznictwo).
Fizykoterapia w Centrum Rehabilitacji Gawłowska Wrocław
W Centrum, w trakcie prowadzenia rehabilitacji naszych pacjentów, stosujemy szereg zabiegów fizykoterapeutycznych. Należą do nich:
- fala uderzeniowa – fala dźwiękowa o wysokim ciśnieniu, działającym przez ultrakrótki czas. Ma działanie przeciwbólowe, wspierające przemianę materii i regulujące krążenie krwi, redukuje napięcie mięśniowe, likwiduje stwardniałe fibroplasty, przyspiesza i powiększa wytwarzanie kolagenu.
- fala uderzeniowa skupiona – posiada właściwości podobne jak tradycyjna fala uderzeniowa, jednak możliwości jej skupienia i ukierunkowania, a także doboru głębokości penetracji, pozwala na precyzyjne wprowadzenia fali do ciała pacjenta i skupieniu się na uszkodzonych strukturach. Maksymalizuje to zdecydowanie efekt leczniczy.
- laser wysokoenergetyczny – biostymulacja wzrostu i regeneracji tkanek na poziomie komórkowym światłem laserowym. Zalecany jest przy wielu schorzeniach, od urazów i stanów zapalnych, do zmian zwyrodnieniowych stawów.
- krioterapia miejscowa – miejscowe obniżanie temperatury tkanek. Wykorzystywana przy leczeniu stawów i mięśni, w terapii skręceń i zwichnięć, krwiaków pourazowych, obrzęków. Stosowanie metody daje także doskonałe rezultaty w przypadku chorób reumatycznych i reumatoidalnych narządów ruchu, stwardnieniu rozsianym, chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa, terapii tendopatii i entezopatii.