Ból. Skąd się właściwie bierze i czy jesteśmy na niego skazani?
Definicji bólu możemy znaleźć wiele, mniej lub bardziej rozbudowanych, ale nie o definiowanie tu przecież chodzi. Każdy na własnym ciele przekonuje się o tym, czym ból jest.
Co tak naprawdę odpowiada za powstawanie bólu?
Za odbiór informacji bólowej odpowiadają nocyceptory tzn. wolne zakończenia nerwowe, które znajdują się one w tkankach naszego ciała- na przykład: skórze, mięśniach, więzadłach.
To nieprzyjemne odczucie towarzyszy części stanów chorobowych oraz właściwym jak i potencjalnym urazom. W momencie powstania stanu zapalnego, który jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na uszkodzenie tkanek dochodzi do pobudzenia wolnych zakończeń nerwowych i wtedy zaczynamy odczuwać ból. Powinien on minąć w chwili, gdy dojdzie do wygojenia się urazu i stan zapalny ustąpi.
Niekiedy jednak ból utrzymuje się również po ustąpieniu stanu zapalnego, wtedy mówimy o przewlekłym bólu. Może on powstawać w wyniku nadaktywności neuronów znajdujących się w rdzeniu kręgowym.
Symptomy, które mogą towarzyszyć bólowi to na przykład nadwrażliwość bólowa lub allodynia.
Nadwrażliwość to nic innego jak niższy poziom wrażliwości bólowej, który może być spowodowany uszkodzeniem nocyceptorów lub nerwów obwodowych.
Allodynia występuje natomiast wtedy, gdy ból wywoływany jest przez bodźce, które normalnie nie wywołują reakcji bólowej. Takim bodźcem może być głaskanie.
Te dwie reakcje różnią się tym, że w nadwrażliwości występuje bodziec, który zawsze powoduje ból, ale reakcja na ten impuls jest silniejsza niż normalnie. W allodyni zaś bodziec, który normalnie bólu nie wywołuje- u chorych powoduje odczuwanie bolesności.
Literatura:
http://projects.hsl.wisc.edu/GME/PainManagement/index.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK219252/
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Odwiedzaj naszą stronę, a już niedługo dowiesz się o tym jaki wpływ na odczuwanie bólu mają Twoje emocje.